Følg Politiet direkte fra din smartphone eller tablet
Døgnrapport d. 09-04-2025
onsdag 09. apr, kl. 17:00
Uddrag fra tirsdagens døgnrapport
GEDSER: Mand omkommet i trafikulykke
To biler stødte i går aftes klokken 18.12 frontalt sammen på Gedser Landevej ud for Stavrebyvej ved Gedser. En 70-årig mand mistede livet ved sammenstødet, og en 52-årig mand og en 48-årig kvinde kom alvorligt til skade og blev bragt til sygehuset for behandling af deres skader. De pårørende er blevet underrettet. Vejen var lukket mens rednings- og oprydningsarbejdet stod på, og der blev åbnet for trafikken klokken ca. 21.30. Politiet skal nu forsøge at afdække, hvad der var årsag til ulykken.
SLAGELSE: Hurtig knallert
En politipatrulje standsede i går klokken 17.43 en 16-årig dreng, da han kom kørende på en noget hurtig knallert ad Nykobbelvej i Slagelse. Det viste sig da også, at knallerten var blevet ændret, så den kunne køre hurtigere end tilladt. Han blev derfor sigtet efter færdselsloven.
NÆSTVED: Forcerede å for at slippe for betjente
Et par politibetjente på patrulje lagde i går aftes klokken 20.05 mærke til en mand, der kom gående på et stisystem ved Rådmandshaven i Næstved. Men da manden så betjentene, fik han meget travlt med at komme væk – så travlt, at han forcerede den nærliggende å. Men politipatruljen kørte om på den anden side af åen, og fandt hurtig frem til manden, der er 22 år og med ukendt adresse. Det viste sig, at han havde god grund til dårlig samvittighed, for på sig havde han både kokain og hash. Han blev derfor sigtet efter lov om euforiserende stoffer.
Offerrådgivningen yder støtte til ofre, vidner og pårørende til ofre for kriminalitet og ulykke. I Danmark er der 12 lokale offerrådgivninger – én i hver politikreds. Hver af disse yder støtte telefonisk og ved fysisk møde. Ring på tlf. 116 006 eller se
Offerrådgivningens hjemmeside.
INDBRUD
Politiet har i det seneste døgn modtaget en anmeldelse om indbrud i privat beboelse:
By
Vej
Tidsrum
Udbytte
Præstø
Lindevej
Lørdag kl. 0.00 – søndag kl. 23.59
Umiddelbart intet
HASTIGHEDSKONTROLLER
Politiet har i det forgangne døgn haft følgende hastighedskontroller:
By
Vej
Tid
Type
Kontrollerede
Fartbilister
Tilladt
Hurtigste
Klip
Fjenneslev
Ringstedvej
Kl. 05.17 – 11.30
ATK
961
16
60 km/t
93 km/t
2 klip
Haslev
Køgevej
KL. 13.59 – 19.45
ATK
917
62
50 km/t
74 km/t
5 klip
Nykøbing F.
Brovejen
Kl. 14.04 – 20.10
ATK
3200
163
60 km/t
94 km/t
6 klip
Tappernøje
Hovedvejen
Kl. 16.10 – 22.00
ATK
394
33
60 km/t
107 km/t
4 klip og en betinget frakendelse
Vordingborg
Mønsvej
KL. 16.05 – 22.50
ATK
1691
51
60 km/t
96 km/t
4 klip
FÆRDSELSKONTROLLER
I det seneste døgn har politiet haft følgende færdselskontroller:
By
Vej
Tidspunkt
Herlufmagle
Helgesvej
Kl. 20.15 – 20.55
To knallertkørere blev sigtet for ikke at have gyldig førerret, en blev sigtet for at have en ulovlig passager bagpå sin knallert, en blev sigtet for at sidde bagpå en knallert, og to blev sigtet for ikke at benytte styrthjelm.
Slagelse
Flere steder
Kl. 17.15 – 18.15
En knallertkører blev sigtet efter færdselsloven og fik en betinget frakendelse af kørekortet, da han havde ændret sin knallert, så den kunne køre hurtigere end tilladt.
Slagelse
Kalundborgvej
Kl. 20.00 – 21.15
Tre blev målt til at køre så hurtigt, at de står til et klip i kørekortet.
Stenlille
Tjørnetvej
Kl. 18.00 – 19.00
En knallertkører blev sigtet efter færdselsloven og fik en betinget frakendelse af kørekortet, da han havde ændret sin knallert, så den kunne køre hurtigere end tilladt.
Husk, at det er muligt at bestille en færdselskontrol på
politiets hjemmeside.
PÅVIRKEDE TRAFIKANTER
I
det seneste døgn har politiet standset følgende påvirkede trafikanter:
By
Vej
Tidspunkt
Person
Sigtet for
Nakskov
Tømmergade
Kl. 19.50
21-årig mand
Kørsel i påvirket tilstand