Følg Politiet direkte fra din smartphone eller tablet
Døgnrapport d. 02-09-2025
tirsdag 02. sep, kl. 16:31
Østjyllands Politi: uddrag af døgnrapporten 2. september 2025
Der er pt. ingen planlagte grundlovsforhør i kredsen i dag.
To mænd sigtet efter fund af hash i fryser
Betjente fra lokalpolitiet fra Aarhus Vest besøgte mandag aften omkring kl. 18.00 en lejlighed i Åbyhøj, hvor de havde mistanke om, at der var narko.
På adressen traf de en 29-årig mand, som oplyste, at ejeren af lejligheden ikke var hjemme. I lejligheden lå der flere remedier, der kan bruges til at pakke hash og efter en ransagning af stedet, fandt politiet flere kilo hash i fryseren.
Hashen blev beslaglagt, og den 29-årige blev anholdt og sigtet for besiddelse af euforiserende stoffer med henblik på salg.
I opgangen ud for lejligheden traf betjentene en 19-årig mand, og under visitationen viste det sig, at han havde en kniv og en mindre mængde tramadoler i lommerne. Han blev sigtet for at besidde begge dele.
Lidt senere nede på gaden tæt på adressen traf en patrulje den 24-årige mand ejer af lejligheden. Han kom gående med en anden mand, og begge forsøgte at stikke af. Det lykkedes dog kun for den ene.
Den 24-årige blev indhentet, anholdt og ligesom den 29-årige sigtet for besiddelse af euforiserende stoffer med henblik på salg.